+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

POLSKI ŁAD – Jaka stawka w przypadku informatyka na ryczałcie w 2022r. 12% czy 8,5% ?

 

 

 

POLSKI ŁAD – Jaka stawka w przypadku informatyka na ryczałcie w 2022r. 12% czy 8,5% ?

7 gru 2021 | Aktualności

Polski Ład wprowadza od 1.1.2022r nowe obniżone stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych m.in. dla medyków i informatyków. Od 2022 r. Ci ostatni zapłacą 12%. zamiast 15% ryczałtu. Okazuje się jednak, że w zależności od odpowiedniej kwalifikacji usług do określonego PKWiU w niektórych przypadkach stawka ryczałtu może wynieść 8,5%.

Stanowisko to zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej dotyczącej przedsiębiorcy, który od września 2021 r. prowadzi działalność gospodarczą jako architekt oprogramowania, sklasyfikowaną w PKD 62.02.Z – „Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki”. Wybrał opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w związku z tym zwrócił się z pytaniem, czy będzie mógł stosować stawkę 8,5%.

W treści interpretacji wskazano, że zgodnie z art. 12 ustawy o ryczałcie opodatkowaniu stawką 15% podlegają m.in. usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) oraz objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2). Zaznaczył przy tym, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych usług.

Jak zaznaczył Dyrektor KIS, pod warunkiem spełnienia pozostałych ustawowych warunków opodatkowania w tej formie, przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Organ zaznaczył, że interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji usług dokonanej przez wnioskodawcę. Została ona wydana przy założeniu, że przedsiębiorca dokonał jej prawidłowo.

Biorąc pod uwagę powyższe, możliwość zastosowania stawki 8,5% wynika z kodów PKWiU określających dokładnie zakres świadczonych usług. Jeżeli kod usługi, którą świadczy przedsiębiorca, nie znajduje się w przepisie regulującym dedykowaną stawkę ryczałtu, np. 12%, można domniemywać, że przychody uzyskiwane ze świadczenia tych usług są „przychodami z działalności usługowej”.

Podsumowując, po odpowiednim zakwalifikowaniu usług, stawka 8,5% ryczałtu znajdzie zastosowanie dla analityków biznesowych, architektów oprogramowania, inżynierów oprogramowania, testerów manualnych, scrum masterów i innych, których usługi są sklasyfikowane inaczej niż te wskazane w ustawie.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6