+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Przejście uprawnień w razie zniesienia współwłasności

 

 

 

Przejście uprawnień w razie zniesienia współwłasności

31 paź 2016 | Aktualności

Nabywanie rzeczy ruchomych, np. samochodu, przez dwie lub więcej osób jest powszechną praktyką, z uwagi korzyści, jakie płyną z tak powstałego stosunku prawnego. Jednakże w razie zniesienia współwłasności np. w drodze darowizny udziału we współwłasności rzeczy ruchomej, może powstać wiele wątpliwości dotyczących przejścia uprawnień i obowiązków dotychczasowego współwłaściciela. Przykładowo może dotyczyć to sytuacji, w której ujawnią się wady fizyczne rzeczy nabytej wspólnie przez dwie osoby.

Trwające wśród teoretyków dyskusje zostały rozwiane przez Sąd Najwyższy (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2016r.), który stanął na stanowisku, iż w razie przejścia udziału we współwłasności rzeczy ruchomej przez jednego z dwóch współwłaścicieli na rzecz drugiego, dochodzi równocześnie do przejścia uprawnienia do odstąpienia od umowy sprzedaży, na podstawie której doszło do nabycia współwłasności rzeczy.

Każdorazowo należy jednak (w pierwszej kolejności) ustalić, co przewidują w tym zakresie postanowienia zawieranej przez współwłaścicieli umowy.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6