+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Konsekwencje braku numeru NIPna paragonie; kasy online – zmiany ustawy o podatku od towarów i usług

 

 

 

Konsekwencje braku numeru NIPna paragonie; kasy online – zmiany ustawy o podatku od towarów i usług

18 cze 2018 | Aktualności

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 13 lutego 2018 r. przewiduje, że wystawienie faktury na rzecz nabywcy towarów i usług na podstawie paragonu nastąpi tylko pod warunkiem, że paragon będzie zawierał numer NIP nabywcy. Oznacza to, że podatnik, który przy nabywaniu towarów lub usług nie zażąda jednoznacznie wskazania na paragonie takich danych, utraci ostatecznie prawo do odliczenia podatku VAT, a transakcja będzie musiała zostać uznana za dokonaną w relacji przedsiębiorca – konsument. Nowelizacja ma wyeliminować proceder wystawiania faktur na podstawie paragonów pozostawionych przez innych klientów.

Karą za działanie nieprawidłowe będzie dodatkowe zobowiązanie podatkowe, naliczane zarówno na rzecz nabywcy, jak i sprzedawcy.

Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2018 r.

Dodatkowo, projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach z dnia 18 września 2017 r., w celu odebrania podatnikom argumentu braku fizycznej możliwości ujęcia przez sprzedawcę na paragonie numeru NIP nabywcy,  chce już w tym roku zacząć wprowadzać nowy system kas rejestrujących (tzw. kasy online).

Pierwszy etap to podłączenie kas fiskalnych do Centralnego Repozytorium Kas. Informacje przesyłane do Repozytorium będą zawierać szczegóły pozwalające na ustalenie wysokości obrotu, kwot podatku należnego i stawki VAT-u oraz na identyfikację sprzedanego towaru lub usługi. Głównym celem przedmiotowych zmian (zgodnie z uzasadnieniem tychże regulacji) jest walka z tzw. szarą strefą, a system kontroli przekazywania danych dotyczących obrotu i kwot podatku należnego ewidencjonowanego za pomocą kas rejestrujących stanowić ma jedno z kluczowych narzędzi w tej walce. Dane o sprzedaży będą wpływały praktycznie w czasie rzeczywistym, będą zawierały znacznik czasowy, co umożliwi dokonywanie szczegółowych analiz zmierzających do ustalenia prawdopodobieństwa, że dany podatnik nie ewidencjonuje swojej sprzedaży na kasie rejestrującej lub ewidencjonuje tylko część sprzedaży.

Zmiany mają także zapewnić stabilne, stopniowo zwiększające się wpływy z podatku od towarów i usług do budżetu państwa.

Planowana data wejścia w życie ustawy to 1 października 2018 r.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6