Złoto dewizowe lub platyna dewizowa o wartości co najmniej 10 000 euro, które są wwożone na teren UE lub z niego wywożone, należy zgłosić służbom celnym. W pozostałych przypadkach nie ma konieczności zgłaszania wywozu/przywozu.
Przepisy krajowe aktualnie nie regulują kwestii wywozu złota dewizowego lub platyny dewizowej. Do czerwca 2024 r. istniał przepis art. 18 ustawy Prawo dewizowe, który nakładał na rezydentów i nierezydentów przekraczających granicę państwową obowiązek zgłaszania, w formie pisemnej, organom celnym przywozu do kraju oraz wywozu za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, bez względu na ilość, a także krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10 000 euro.
Przepis ten został uchylony, a obecnie obowiązki w tej materii wynikają z przepisu art. 3 ust. 1 rozporządzenia UE 2018/1672, zgodnie z którym osoba przewożąca środki pieniężne w wysokości co najmniej 10 000 euro musi złożyć deklarację tych środków pieniężnych właściwym organom państwa członkowskiego, przez które wjeżdża do Unii lub wyjeżdża z Unii, oraz udostępnić je tym organom do kontroli.
Dodatkowo należy wspomnieć także o art. 4 ww. rozporządzenia, który nakłada obowiązek ujawniania środków pieniężnych w transporcie – w przypadku gdy środki pieniężne w transporcie w wysokości co najmniej 10 000 EUR są wwożone do Unii lub wywożone z Unii, właściwe organy państw członkowskich, przez które następuje wwóz do Unii lub wywóz z Unii danych środków pieniężnych, mogą wymagać od nadawcy lub odbiorcy danych środków pieniężnych lub ich przedstawiciela, w zależności od przypadku, aby złożył deklarację ujawnienia środków pieniężnych w terminie 30 dni.
Złoto dewizowe i platyna dewizowe mieszczą się w zakresie definicji środków pieniężnych na potrzeby rozporządzeń UE.