Od 1 lipca ustawodawca wprowadził obowiązek comiesięcznego przekazywania postaci elektronicznej ewidencji zakupu i sprzedaży (JPK_VAT). Obowiązek ten przewiduje art. 109 ust. 3 ustawy o VAT i dotyczy obecnie dużych przedsiębiorców.
Od stycznia 2017 roku obowiązek ten obejmie małych i średnich przedsiębiorców, zaś z dniem 1 stycznia 2018 r. ewidencję tą będą musiały przesyłać także mikroprzedsiębiorstwa. Obecnie, w okresie przejściowym, przedsiębiorstwa te mogą składać te informacje – taką możliwość przewiduje bowiem art. 4 ustawy nowelizującej, wprowadzając odpowiednie zmiany w art. 29 Ordynacji Podatkowej.
Wprowadzając obowiązek składania Jednolitego Pliku Kontrolnego ustawodawca nie wskazał w ustawie w jakim charakterze informacje te powinny być przesyłane. Poza informacją, iż ewidencja powinna zostać przekazana w formie elektronicznej, nie zawarto dokładnych wytycznych odnośnie struktury tych danych. Struktura taka została natomiast przedstawiona przez Ministra Finansów w Biuletynie Informacji Publicznej. Minister Finansów udostępnił także na stronie ministerstwa specjalnie w tym celu stworzoną aplikację kliencką do przesyłania plików JPK_VAT.
Warto nadmienić, że BIP nie jest żadnym aktem normatywnym, dlatego nie wiadomo jaki charakter ma zamieszczona w nim informacja odnośnie struktury danych. Podatnicy mogą mieć więc problemy z zastosowaniem się do nowych obowiązków nałożonych przez ustawę, co jednak niekoniecznie musi oznaczać wystąpienie negatywnych konsekwencji niedopełnienia obowiązku przesyłania danych w formacie określonym przez Ministra Finansów.