Z dniem 27 czerwca 2017 roku weszła w życie ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. (Dz. U. 2017 poz. 1132) o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji. Stanowi ona implementację Dyrektywy 2014/104/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z 26 listopada 2014 r. w sprawie niektórych przepisów regulujących dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia prawa konkurencji państw członkowskich i Unii Europejskiej, objęte przepisami prawa krajowego.
Ustawa wprowadza wiele rozwiązań bardziej korzystnych dla poszkodowanych, m.in. wprowadza domniemanie winy sprawcy, a więc w tym zakresie następuje odwrócenie ciężaru dowodowego na sprawcę (dotychczas ciężar dowodowy spoczywał na powodzie); możliwość dochodzenia roszczeń przez nabywcę pośredniego, a także wydłuża termin przedawnienia z trzech do pięciu lat. Ponadto ustawa wprowadza nowe rozwiązania takie jak wyjawienie środków dowodowych oraz nadaje moc dowodową decyzjom stwierdzającym praktykę (decyzjom UOKIK oraz prawomocnym wyrokom sądowym wydanych na skutek odwołań od tych decyzji). Sprawy będą rozpoznawane w I instancji, przez sąd okręgowy, a kolejny powód będzie występować z własnym powództwem w tej samej sprawie przed sąd w którym sprawa już się toczy.
Wprowadzenie nowych zasad dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, powstałych w wyniku naruszeń prawa konkurencji, prawdopodobnie wpłynie na wzrost zainteresowania wśród osób pokrzywdzonych. W przypadku pytań służymy naszą wiedzą i doświadczeniem.