Sąd Najwyższy w uchwale (sygn. akt. III CZP 103/17) jednoznacznie przesądził według jakich zasad dokonywać podziału majątku małżonków po ustaniu wspólności majątkowej.
Orzeczenie SN jest ważne, z uwagi na praktykę jaka wykształciła się w zakresie podziału majątku przez osoby rozwiedzione. Najczęściej do podziału majątku nie dochodzi od razu przy rozwodzie, tylko nawet po kilku latach. Co za tym idzie wartość składników majątku wspólnego może zmienić się w sposób znaczący. Na tym gruncie powstaje pytanie, jak ustalić wartość poszczególnych przedmiotów, które wchodzą w skład majątku wspólnego, czy według cen z chwili ustania wspólności majątkowej czy według cen aktualnych na dzień orzekania o podziale?
W ocenie Sądu Okręgowego rozpatrującego apelację, wydaje się bowiem krzywdzące, podejście w którym ustalenie wartości poszczególnych przedmiotów wchodzących w skład majątku powinno uwzględniać ceny aktualne na dzień orzekania.
Takiego poglądu nie podzielił Sąd Najwyższy, który opowiedział się za rozwiązaniem przyjmującym, że w takich sytuacjach skład majątku wspólnego ustala się według chwili ustania wspólności majątkowej, a jego wartość według stanu tego majątku oraz cen w chwili dokonywania podziału. Takie stanowisko pozwala na uwzględnienie przy podziale, nakłady poczynione przez małżonków na wspólny majątek, a także korzyści, które przypadły każdemu z małżonków, w okresie pomiędzy ustaniem wspólności, a podziałem majątku.