Przypominamy, iż przedsiębiorcy posiadający odpowiednie kody PKD przeważającej działalności gospodarczej mogą ubiegać się o pomoc państwa w związku z trwającym stanem epidemii wirusa Sars-CoV-2.
Pomoc tą można uzyskać m.in. na podstawie:
- Ustawy z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (TARCZA 6.0) oraz
- Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (TARCZA 7.0)
Jak już pisaliśmy we wcześniejszych informacjach, pomoc w postaci zwolnień ze składek ZUS, świadczenia postojowego, dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z WUP oraz dotacji z PUP, można uzyskać po wykazaniu określonego przepisami kodu PKD przeważającej działalności gospodarczej ujawnionego w rejestrze REGON na dzień 30.09.2020 r. (tarcza 6.0) albo 30.11.2020 r. (tarcza 7.0).
Wyjaśniamy, że jeżeli przedsiębiorca skorzystał z pomocy w ramach tarczy 6.0, ma prawo skorzystać również z pomocy w ramach tarczy 7.0 – świadczenia te są od siebie niezależne, istotnym jest jedynie spełnienie warunków określonych przepisami.
Inaczej mówiąc – jeżeli skorzystaliśmy z dotacji z PUP w ramach tarczy 6.0, to mamy prawo uzyskać taką dotację również na podstawie tarczy 7.0 (o ile oczywiście spełniamy warunki). Również jeżeli skorzystaliśmy najpierw np. ze zwolnienia ZUS (tarcza 6.0), to mamy możliwość następnie zawnioskować np. o dotację z PUP (tarcza 7.0)
Należy tylko pamiętać o podstawowej zasadzie, tj. nie można podwójnie finansować tego samego kosztu. Co oznacza, że nie mamy prawa np. do zwolnienia ze składek ZUS za ten sam okres i na tych samych pracowników, na których w tym okresie otrzymaliśmy dofinansowanie do wynagrodzeń z WUP.