W związku ze zmianami w ustawie o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, w której część przepisów weszła w życie w dniu 15 maja 2021 roku oraz 31 lipca 2021 roku, a kolejne wejdą w życie w dniu 31 października 2021 roku, podmioty obowiązane do stosowania przepisów ww. ustawy będą musiały wdrożyć specjalne procedury dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy. Na mocy nowych przepisów konieczne będzie wdrożenie procedur wewnętrznych, które pomogą zidentyfikować klienta. Następnie konieczne będzie ustalenie beneficjenta rzeczywistego i dokonanie analizy transakcji jakie zawarł klient. W przypadku trafienia na podejrzaną transakcje konieczne będzie jej zgłoszenie do odpowiednich służb.
Co istotne, podmiotami obowiązanymi na gruncie ww. ustawy są m.in. banki krajowe, instytucje pożyczkowe, przedsiębiorcy prowadzący działalność kantorową, pośrednicy ubezpieczeniowi, pośrednicy w obrocie nieruchomościami, podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (np. w ramach biur rachunkowych), stowarzyszenia i przedsiębiorcy w zakresie, w jakim przyjmują lub dokonują płatności za towary w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro, a także przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na obrocie lub pośrednictwie w obrocie dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi oraz antykami.
Najważniejsze zmiany, które wejdą w życie z dniem 31 października 2021 roku dotyczą:
- cyklicznej aktualizacji wewnętrznej procedury;
- zakresu ochrony pracowników, zgłaszających anonimowo nieprawidłowości;
- zasad przechowywania dokumentacji, w tym okresu przechowywania dokumentacji;
- stosowania środków bezpieczeństwa finansowego;
- sposobu weryfikacji tożsamości klienta, osoby upoważnionej do działania w jego imieniu oraz beneficjenta rzeczywistego;
- stosowania uproszczonych środków bezpieczeństwa finansowego oraz wzmożonych środków bezpieczeństwa finansowego;
- rozszerzonego zakresu przedmiotowego szkolenia pracowników o kwestie ochrony danych osobowych.
Link: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000815/U/D20210815Lj.pdf