W interpretacji z dnia 4 sierpnia 2022 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.281.2022.4.AW Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że podział spółki opodatkowanej Estońskim CIT poprzez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa do innej spółki opodatkowanej w ten sam sposób nie spowoduje utraty prawa spółki dzielonej do opodatkowania ryczałtem.
Przedmiotem zapytania była sytuacja, w której spółka opodatkowana Estońskim CIT zostanie poddana podziałowi przez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa do drugiej spółki, również opodatkowanej ryczałtem. Zgodnie z art. 28I ust. 1 pkt 4 lit. d ustawy o CIT podatnik opodatkowany ryczałtem traci prawo do tego opodatkowania z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym podatnik zostanie przejęty przez inny podmiot w drodze łączenia lub podziału podmiotów w tym podziału przez wydzielenie, lub wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że podmiot przejmujący jest opodatkowany ryczałtem. W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, podatnikiem, który będzie dzielony, jest spółka opodatkowana ryczałtem na dzień wydzielenia z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP). Stąd też wnioskodawca stwierdził, że spółka nie straci prawa do ryczałtu, gdyż podmiot przejmujący ZCP wskutek wydzielenia będzie opodatkowany ryczałtem na dzień dokonania tego podziału przez wydzielenie.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, odstępując jednocześnie od uzasadnienia. W konsekwencji uznać należy, że podział przez wydzielenie ZCP ze spółki opodatkowanej Estońskim CIT i przeniesienie jej do innej spółki opodatkowanej ryczałtem nie spowoduje utraty prawa do rozliczenia w ten sposób po obu stronach transakcji.