W stosunku do zleceniobiorców (osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej), pracodawca ma obowiązek zapewnienia im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, zgodnie z art. 304 Kodeksu pracy. Ustawodawca nie przesądził jednak wprost o obowiązku kierowania tych osób na badania lekarskie, analogicznie jak w przypadku pracowników.
W związku z powyższym, co do zasady nie ma obowiązku kierowania zleceniobiorców na badania wstępne, natomiast:
– biorąc pod uwagę, czynniki ryzyka występujące w konkretnej sprawie na stanowiskach zajmowanych przez zleceniobiorców,
– odpowiedzialność pracodawcy z tytułu wypełniania obowiązków BHP również w przypadku zleceniobiorców (art. 304 oraz art. 283 Kodeksu pracy),
pracodawca/zleceniodawca, przed przystąpieniem zleceniobiorcy do wykonywania czynności, powinien uzyskać potwierdzenie, że stan zdrowia zleceniobiorcy mu na to pozwala.
Biorąc jednak pod uwagę fakt, że pracodawca/zleceniodawca nie ma obowiązku kierowania na badania osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych – można rozważyć, aby zleceniobiorcy we własnym zakresie i na własny koszt wykonywali takie badania u lekarza medycyny pracy. Najbezpieczniej wówczas uzależnić przyjęcie takiej osoby na danym stanowisku od uprzedniego przedstawienia orzeczenia lekarza medycyny pracy. Ponadto można wprowadzić do umowy cywilnoprawnej zapis, zgodnie z którym koszty badań będą obciążały wyłącznie zleceniobiorcę.