Zgodnie z najnowszym orzeczeniem NSA (wyrok z dnia 23 maja 2019 r., II FSK 1393/17) dodatnia wartość firmy (goodwill) nie jest prawem majątkowym i nie podlega podatkowi PCC.
Orzeczenie dotyczyło spółki, która nabyła przedsiębiorstwo. W wyniku tego powstała dodatnia wartość firmy (w rozumieniu ustawy o CIT), tj. nadwyżka ceny zakupu przedsiębiorstwa nad wartością rynkową składników majątku wchodzących w jego skład.
Z tytułu ww. transakcji, podatek od czynności cywilnoprawnych został pobrany przez notariusza. Spółka nie zgodziła się z takim postępowaniem, w następstwie czego złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Co prawda organ nie zgodził się ze spółką, jednak ta zaskarżyła to rozstrzygnięcie, w następstwie czego sądy (w tym NSA w wyżej cytowanym wyroku) przyznały spółce rację.
Podsumowując wywody NSA, podatkiem PCC powinna być opodatkowana wartość rynkowa rzeczy i praw majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Nie powinna podlegać temu podatkowi jednak dodatnia wartość firmy (goodwill), gdyż nie jest ona ani rzeczą, ani prawem majątkowym. Posiada co prawda pewną wartość ekonomiczną, jednak nie jest to prawo podmiotowe (nie można jej kupić ani sprzedać). Jej wartość ujawnia się dopiero w momencie sprzedaży przedsiębiorstwa, nie istnieje przed transakcją.