Ministerstwo Finansów planuje nowelizację ustawy o PIT, zgodnie z którą istnieć będzie możliwość wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów – tzw. kasowego PIT. Zmiany będą dotyczyć przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na stosunkowo niewielką skalę.
Obecny stan prawny zakłada memoriałowy sposób ustalania przychodów z działalności gospodarczej (przychód stanowią kwoty należne, choćby nie zostały realnie otrzymane, a więc niezależnie od otrzymania zapłaty od kontrahenta).
Po zmianach, niektórzy podatnicy będą mogli płacić podatek dochodowy PIT dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę, a także potrącać koszty uzyskania przychodów w dacie zapłaty za otrzymany towar albo wykonaną usługę. Jednak po 2 latach od dnia wystawienia faktury, rachunku lub zawarcia umowy podatnik będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu z działalności gospodarczej, nawet jeśli nie otrzyma od kontrahenta zapłaty za wydany towar czy wykonaną usługę. Rozwiązanie będzie dostępne tylko w transakcjach B2B, dla podatników opodatkowanych według skali podatkowej, podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – których przychód z działalności w poprzednim roku nie przekroczył 500.000 zł, a także rozpoczynających prowadzenie działalności.