Dnia 14 września 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.381.2022.3.ŚS) dotyczącą reinwestowania zysku spółki opodatkowanej estońskim CIT.
Wnioskodawca zapytał organ m.in. o to, czy wydatki związane z zakupem obligacji, walut wirtualnych, tokenów lub pochodnych instrumentów finansowych stanowić będą wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Zdaniem wnioskodawcy oczywistym jest, iż reinwestowanie wypracowanego zysku w obligacje, waluty wirtualne, tokeny lub pochodne instrumenty finansowe nie mogą zostać uznane za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą, gdyż przeczy to samej istocie danego przedsięwzięcia. Wnioskodawca wskazał, że powszechnie uznaje się, iż owe działania są jednym ze sposobów zrealizowania proinwestycyjnej strategii rozwoju oraz ich podjęcie ma na celu osiągnięcia w przyszłości przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, co zdaniem Wnioskodawcy jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Organ potwierdził, że takie wydatki nie będą stanowić wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Swoje stanowisko uzasadnił w następujący sposób:
„Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą. Należy bowiem zwrócić uwagę, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. (…) Zatem reinwestowanie wypracowanego zysku w obligacje, waluty wirtualne, tokeny lub pochodne instrumenty finansowe nie są uznane za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą), o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT, bowiem wiążą się one z inwestowaniem środków finansowych w ramach działalności gospodarczej w celu uzyskiwania przychodu w przyszłości.”
Powyższe stanowisko jest korzystne dla podatników. Reinwestowanie wypracowanego zysku w obligacje, waluty wirtualne, tokeny lub pochodne instrumenty finansowe może być substytutem dla nabywania akcji i udziałów w innych spółkach (co w reżimie estońskiego CIT jest niemożliwe, bowiem stanowi przesłankę wyłączającą stosowanie ryczałtu od dochodów spółek).