Zdaniem Rzecznika Finansowego, odszkodowanie przysługujące leasingobiorcy z tytułu kosztów naprawy leasingowanego pojazdu z polisy OC powinno obejmować kwotę podatku VAT w zakresie, w jakim nie może on obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku zapłaconego.
Zgodnie zatem z powyższym, kluczowym elementem jest fakt czy podmiot, na który została faktycznie wystawiona faktura za naprawę uszkodzonego pojazdu, posiada status czynnego podatnika VAT i ma prawo odliczenia podatku VAT naliczonego w danym przypadku.
Podobne stanowisko do Rzecznika Finansowego przeważnie zajmują sądy powszechne, które przyznają leasingobiorcy, który faktycznie ponosi ciężar związany z rozliczeniem szkody częściowej w pojeździe, prawo do dochodzenia od zakładu ubezpieczeń zwrotu podatku VAT naliczonego od kosztów naprawy pojazdu.
Świadczy o tym m.in. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 11 września 2020 r. (sygn. akt. III CZP 90/19), w której to Sąd Najwyższy orzekł, że: „odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, przysługujące leasingobiorcy w związku z poniesieniem wydatków na naprawę uszkodzonego pojazdu będącego przedmiotem leasingu, obejmuje kwotę podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim nie może on obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku zapłaconego”.