Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pracownik, który wykorzystał dane swojego pracodawcy bez jego wiedzy i zgody, aby wystawić pustą fakturę, będzie zobowiązany zapłacić wskazany w fakturze VAT należny.
Pracodawca będzie obciążony wskazanym obowiązkiem tylko wtedy, gdy nie dochowa należytej staranności przy nadzorowaniu działań pracownika.
Zgodnie z art. 108 ustawy o VAT, w przypadku, gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Przepis ten ma za zadanie zmuszenie wystawcy pustej faktury (nieodzwierciedlającej rzeczywistego zdarzenia gospodarczego) do zapłaty wykazanego na niej podatku VAT.
Polski Naczelny Sąd Administracyjny powziął wątpliwości przy rozpatrywaniu podobnej sprawy, a więc zwrócił się do TSUE z pytaniem, kto w takiej sytuacji powinien zapłacić VAT należny z pustych faktur. TSUE uznał jak na wstępie. Sprawa wróci teraz do NSA, który ostatecznie orzeknie w tej sprawie.
Wyrok TSUE oznacza, także, że przedsiębiorcy, którzy prawomocnie przegrali spór z fiskusem, będą mogli starać się o wznowienie postępowania. Mają na to miesiąc lub trzy od dnia publikacji orzeczenia w Dzienniku Urzędowym UE – w zależności od tego, czym zakończyła się ich sprawa.
Jeśli nie zaskarżyli do sądu ostatecznej decyzji organu podatkowego, mają miesiąc na wznowienie postępowania podatkowego.
Jeśli natomiast prawomocnie przegrali spór w sądzie, to muszą złożyć wniosek o wznowienie postępowania sądowoadministracyjnego. Mają na to trzy miesiące od publikacji wyroku w Dzienniku Urzędowym UE.
Źródło: wyrok TSUE z 30 stycznia 2024 r., sygn. C-442/22