+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

PIT-38 czyli rozliczenie sprzedaży papierów wartościowych, udziałów w spółkach i kryptowalut

 

 

 

PIT-38 czyli rozliczenie sprzedaży papierów wartościowych, udziałów w spółkach i kryptowalut

4 kwi 2022 | Aktualności

Przypominamy, iż do 2 maja 2022 r. każdy podatnik, który dokonywał sprzedaży szeroko pojętych instrumentów finansowych, ma obowiązek rozliczyć się na druku PIT-38. Deklarację tę powinny złożyć te osoby, które uzyskały poza działalnością gospodarczą przychody z tytułu:

odpłatnego zbycia:

– papierów wartościowych,

– pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),

– pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,

– udziałów w spółkach mających osobowość prawną;

objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

odpłatnego zbycia waluty wirtualnej.

Warto podkreślić, że dla rozliczenia przychodu istotna jest data sprzedaży instrumentów finansowych, a nie data, w której poniesiono koszty ich  uzyskania lub w którym nabyto prawa do realizowanych obecnie zysków ze zbycia papierów wartościowych. Przykładowo:

Podatnik w 2020 r. zakupił za pośrednictwem konta maklerskiego 50 akcji spółki X. W 2021 r. nie miał zatem obowiązku składania z tego tytułu PIT-38. Dopiero w grudniu 2021 r. dokonał sprzedaży 30 akcji Spółki X. W konsekwencji podatnik do 2 maja 2022 r. powinien wykazać w PIT-38 przychód z tego tytułu w rozliczeniu za 2021 r.

Należy wspomnieć, że małżonkowie nie mają możliwości rozliczenia się wspólnie w związku z przychodami wykazywanymi na PIT-38. Każdy z małżonków składa PIT-38 niezależnie.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6