+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Akt o usługach cyfrowych (DSA) oraz Akt o rynkach cyfrowych (DMA) przyjęte przez Parlament Europejski

 

 

 

Akt o usługach cyfrowych (DSA) oraz Akt o rynkach cyfrowych (DMA) przyjęte przez Parlament Europejski

3 sie 2022 | Aktualności

Parlament Europejski przyjął dwa akty prawne, nad którymi Unia Europejska pracowała od grudnia 2020 r., mające zapewnić bezpieczne środowisko internetowe – chodzi o Akt o usługach cyfrowych (Digital Service Act) oraz Akt o rynkach cyfrowych (Digital Market Act). Zapowiada się, że projektowane przepisy będą miały istotny wpływ na funkcjonowanie przestrzeni internetowej, a zmiany na taką skalę ostatni raz miały miejsce podczas wdrażania do stosowania ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

Akt o usługach cyfrowych (DSA) reguluje w szczególności obowiązki usługodawców funkcjonujących w przestrzeni internetowej jako pośrednicy różnego rodzaju tj. dostawcy usług dostępu do internetu, rejestratorzy domen, dostawcy usług hostingowych, dostawcy rozwiązań chmurowych, dostawcy dużych wyszukiwarek internetowych, dostawcy platform internetowych, etc. Głównym celem DSA jest zwalczanie nielegalnych usług, treści lub towarów w sieci internetowej.

Akt o rynkach cyfrowych (DMA) ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników internetu oraz umożliwienie prowadzenia śledztw dotyczących praktyk na rynkach cyfrowych. DMA w głównej mierze ma mieć zastosowanie do dużych platform społecznościowych oraz wyszukiwarek.

DSA i DMA mają umożliwić efektywniejszą ochronę konsumentów na platformach internetowych, wprowadzają wymóg formułowania prostych i jasnych postanowień regulaminów, a także mają zapewnić przejrzystość reklamy cyfrowej. Ograniczenia dla reklamy ukierunkowanej (targetowanej) wzbudzają niepokój przedsiębiorców, jako że może to w istotny sposób wpłynąć na rynek usług cyfrowych, który w dużej mierze oparty jest na tego typu rozwiązaniach.

Oba akty, po przyjęciu ich przez Radę Europejską, zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni po publikacji. Najwięksi dostawcy platform internetowych będą wówczas mieli 4 miesiące na zastosowanie się do pierwszych, nowych obowiązków, a pozostali dostawcy będą do tego zobowiązani początkiem 2024 r.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6