Przy likwidacji spółki osobowej może zdarzyć się sytuacja, w której jeden wspólnik (A) otrzyma majątek spółki o wyższej wartości niż drugi wspólnik (B). Powoduje to, że wspólnik A ma najczęściej obowiązek skompensować wskazaną dysproporcję i zapłacić wspólnikowi B określoną kwotę pieniężną.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w takiej sytuacji wspólnik B nie zapłaci podatku dochodowego. Zdaniem sądu, w tej sytuacji dopłata czy też spłata należna wspólnikowi jest rozliczeniem w formie pieniężnej należnej jednemu ze wspólników części już opodatkowanego majątku spółki. Środki te nie mogą więc być zaliczone u wspólnika B do przychodów opodatkowanych z działalności gospodarczej.
Źródło: wyrok NSA z 11 lipca 2024 r., sygn. akt II FSK 1342/21
4. Informacje Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie urlopu wypoczynkowego
Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP), pracownik ma prawo składać wnioski o podzielenie urlopu wypoczynkowego na części. Jednak co najmniej jedna z tych części nie powinna być krótsza niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Obejmuje ona dni ustawowo wolne od pracy, niedziele oraz inne dni wolne od pracy. Warto jednak podkreślić, że brak udzielenia pracownikowi urlopu w ogóle lub bezpodstawne obniżenie jego wymiaru stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Natomiast udzielanie urlopu w krótkich częściach na wniosek pracownika nie jest sankcjonowane grzywną, o ile nie narusza to ogólnych zasad związanych z prawami pracownika.