Spółki komandytowe są w obecnym stanie prawnym podatnikami podatku CIT. To oznacza, że wypłata zysku na rzecz jej wspólników jest na gruncie podatkowym traktowana jak dywidenda, która jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem 19%. Komplementariusz ma jednak prawo do odliczenia od ww. podatku (proporcjonalnie) podatku CIT zapłaconego przez spółkę komandytową od swoich dochodów.
Podatnicy toczą spór z organami skarbowymi o to, czy spółka komandytowa powinna potrącić podatek od dywidendy już w momencie wypłaty komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku w trakcie roku podatkowego. Fiskus uważa, że spółki komandytowe powinny taką daninę potrącać już w momencie wypłaty zaliczki wspólnikowi.
Z wykładnią organów skarbowych nie zgadzają się sądy administracyjne, czego kolejnym przykładem jest wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11.05.2022 r. (I SA/Gd 16/22). Sąd uznał, że spółka nie ma obowiązku pobrania podatku od zaliczki wypłaconej komplementariuszowi w trakcie roku. Należy poczekać do momentu sporządzenia zeznania CIT-8 spółki i dopiero wtedy pobrać ten podatek. Dopiero wtedy bowiem spółka będzie mogła podatek należny od dywidendy pomniejszyć (proporcjonalnie) o podatek CIT zapłacony przez spółkę od swoich dochodów.
Za tym korzystnym dla komplementariuszy stanowiskiem przemawia szereg wyroków Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, które tworzą w tym momencie jednolitą linię orzeczniczą.