Mając na uwadze obecną trudną sytuację osób poszkodowanych w wyniku powodzi przypominamy o zasadach oskładkowania i opodatkowania świadczeń wypłacanych pracownikom ze środków obrotowych pracodawcy.
Zapomoga wypłacona np. z powodu szkody poniesionej przez pracownika w wyniku klęski żywiołowej, będzie podlegała zwolnieniu z oskładkowania, niezależnie od jej wysokości, zgodnie z §2 ust. 1 pkt 22 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe:
Podstawy wymiaru składek nie stanowią następujące przychody: zapomogi losowe w przypadku klęsk żywiołowych, indywidualnych zdarzeń losowych lub długotrwałej choroby.
Jednocześnie zapomoga może zostać zwolniona z podatku dochodowego, ale pod warunkiem, że nie przekroczy 6.000 zł. Po przekroczeniu tego limitu będzie podlegała opodatkowaniu. Powyższe wynika z art. 21 ust. 1 pkt 26 lit. b) ustawy o PIT:
Wolne od podatku dochodowego są:
zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci:
a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z funduszy związków zawodowych lub zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra – niezależnie od ich wysokości,
b) z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 6000 zł.