We wtorek 3 września weszła w życie ustawa z 19 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych, wprowadzająca możliwość organizacji zgromadzenia wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet.
Zgodnie z nowym art. 234 1 kodeksu spółek handlowych, umowa spółki może dopuszczać udział w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. co obejmuje w szczególności transmisje obrad w czasie rzeczywistym, dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której wspólnicy mogą wypowiadać się w toku obrad zgromadzenia, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad zgromadzenia. Wprowadzona regulacja przewiduje, analogicznie jak w przypadku obowiązujących regulacji dotyczących spółki akcyjnej, że w przypadku gdy umowa spółki dopuszcza organizacje zgromadzenia w opisany sposób, to udział wspólników w zgromadzeniu może podlegać jedynie wymogom i ograniczeniom, które są niezbędne do identyfikacji wspólników, a także zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.
Autorem projektu zmiany ustawy był Prezydent RP. W uzasadnieniu projektu wskazywano, że spółka z ograniczona odpowiedzialnością jest najczęściej wybierana formą prawną spółki umożliwiającą prowadzenie działalności gospodarczej. Dostrzeżono, że obowiązek corocznego przeprowadzenia zgromadzenia wspólników często stanowi problem technicznych i organizacyjny, szczególnie w przypadku gdy wspólnikami są osoby zagraniczne – zarówno fizyczne jak i prawne. W ocenie wnioskodawcy wprowadzona zmiana, będzie dla przedsiębiorców atrakcyjną alternatywną.
Nowa forma organizacji zgromadzeń wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością niesie za sobą również zmianę art. 248 kodeksu spółek handlowych. Do protokołu ze zgromadzenia wspólników będzie trzeba dołączać listę wspólników głosujących przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, wskazując równocześnie, iż nie są wymagane podpisy wspólników biorących udział w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.