12 lutego br. wchodzą w życie przepisy nowelizujące ustawę o cudzoziemcach, na podstawie których obywatele państwa spoza Unii Europejskiej będą mogli uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju. Jednostką przyjmującą może być w szczególności oddział lub przedstawicielsko pracodawcy macierzystego, jak i podmiot należący do tej samej grupy przedsiębiorstw co pracodawca macierzysty.
Okres przeniesienia może wynosić maksymalnie 3 lata w przypadku pracowników kadry kierowniczej i specjalistów oraz rok w przypadku stażystów. Przeniesienie będzie możliwe pod warunkiem wcześniejszego zatrudnienia, w tym samym przedsiębiorstwie, przez okres co najmniej 12 miesięcy – w przypadku kadry kierowniczej i specjalistów, oraz co najmniej 6 miesięcy – w przypadku pracowników odbywających staż. Ponadto uzyskanie zezwolenia będzie zależne od spełnienia przez cudzoziemca szeregu wymogów dotyczących m.in. kwalifikacji i doświadczenia zawodowego.
Zezwolenie na pobyt czasowy, w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa, będzie wydawał wojewoda. Wniosek będzie mógł złożyć wyłącznie zakład przyjmujący cudzoziemca do pracy w ramach wewnętrznego przeniesienia. Na podstawie pozwolenia, cudzoziemiec będzie mógł wykonywać pracę w całej Unii Europejskiej w ramach danego przedsiębiorstwa.