Zakup biletów lotniczych nie wiąże się już z obowiązkiem poboru podatku u źródła.
W konsekwencji, nie ma również potrzeby uzyskiwania od przewoźnika certyfikatu rezydencji. Korzystne zmiany zostały wprowadzone zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, jak również w ustawie o podatku dochodowym fizycznych. Zmiany weszły w życie w dniu 12 sierpnia 2017 r.
Modyfikacji poddano przepisy art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT oraz art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Podatek dochodowy z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Polski przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 10% przychodów, jednak z wyłączeniem przychodów uzyskanych z lotniczego rozkładowego przewozu pasażerskiego, skorzystanie z którego wymaga posiadania biletu lotniczego przez pasażera.
Obowiązek pobrania podatku u źródła nadal jednak dotyczy sytuacji, w których płatność realizowana jest tytułem przewozów nierozkładowych, gdzie dochodzi do bezpośredniej interakcji pomiędzy przewoźnikiem lotniczym a polskim podmiotem jako klientem nabywającym usługę (np. loty czarterowe). Wynika to z założenia, że przy bezpośredniej interakcji z przewoźnikiem, klient ma realną szansę na pozyskanie certyfikatu rezydencji.