W dniu 4 czerwca 2018 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o kierujących pojazdami. Zgodnie z nowymi przepisami zmianie uległy zasady redukcji punktów karnych, a na młodych kierowców nałożone zostały dodatkowe obostrzenia.
Kierowca, który w ciągu roku przekroczy liczbę 24 punktów karnych lub popełnił co najmniej 2 wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzonych w tym okresie mandatami karnymi lub prawomocnymi wyrokami sądów, zostanie skierowany na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez starostę. Kurs reedukacyjny organizowany jest w dni powszednie i trwa 4 dni. Łączny czas kursu to 28 godzin, z tym zaznaczeniem, że godzina zajęć kursu równa się 45 minutom. Koszt kursu reedukacyjnego wynosi 500 zł.
Kierowca jest obowiązany do odbycia kursu reedukacyjnego w terminie miesiąca od otrzymania decyzji administracyjnej starosty o skierowaniu na kurs. Ponowne przekroczenie liczby 24 punktów karnych w okresie 5 lat od dnia skierowania na kurs reedukacyjny skutkować będzie wydaniem przez starostę decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowana pojazdami. W takim przypadku osoba, której taka decyzja dotyczy, aby móc legalnie poruszać się po drogach, obowiązania będzie do ponownego zdania egzaminu państwowego wymaganego do uzyskania prawa jazdy.
Z kolei kierowcy, którzy uzyskali prawo jazdy „kategorii B” po 3 czerwca 2018 r. są objęci dwuletnim okresem próbnym, liczonym od dnia odbioru dokumentu. W tym okresie zobowiązani zostali m.in. do odbycia między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy:
- kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym;
- przedstawienia staroście zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i kursu, o których mowa w pkt 1, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy;
- kierowania wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego – przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu.
Ponadto w okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierowcy nie wolno:
- przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej;
- kierować pojazdem nieoznakowanym w sposób, o którym mowa w ust. 2 pkt 3;
- podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B;
- osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.
Co istotne, powyższe zasady dotyczące 2 letniego okresu próbnego, obowiązują również kierowców, którzy przekroczyli po raz kolejny liczbę 24 punktów karnych w okresie 5 lat od dnia skierowania na kurs reedukacyjny.