Poniżej przedstawiamy najistotniejsze obecne ograniczenia obowiązujące na terenie całego kraju.
W całym kraju w przestrzeni publicznej istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa. Obowiązek został zniesiony w czasie odbywania podróży pojazdami samochodowymi (z wyjątkiem środków transportu publicznego). W pozostałym zakresie obowiązują dotychczasowe zasady.
EDUKACJA/ZASIŁEK OPIEKUŃCZY
Szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i uczelnie wyższe uczą zdalnie. Stacjonarne zajęcia prowadzone są tylko przez przedszkola i żłobki. Rodzice i opiekunowie mają możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego od 9 do 29 listopada 2020 r.
PRZEMIESZCZANIE SIĘ
Dzieci i młodzież do 16. roku życia – w godzinach 8:00-16:00 w dniach nauki szkolnej istnieje obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. W weekendy i dni wolne od nauki ta zasada nie obowiązuje.
Ograniczono przemieszczanie się seniorów – zwłaszcza osób po 70. roku życia. Wyjątkiem są sytuacje związane z:
– wykonywaniem czynności zawodowych,
– zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego,
– sprawowaniem lub uczestniczeniem w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.
GASTRONOMIA
Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie. Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko dla gości hotelowych nocujących co najmniej jedną dobę hotelową. Podawanie posiłków odbywa się wyłącznie do stolika i w reżimie sanitarnym (zakrywanie ust i nosa przez klientów i obsługę, zachowanie odległości itp.).
ZGROMADZENIA I SPOTKANIA
Możliwość organizowania zgromadzeń do 5 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos. Ograniczenie liczby osób dotyczy też imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej niezależnie od ich rodzaju (z wyjątkiem spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych).
OBOWIĄZUJE zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesel, konsolacji i innych).
OBIEKTY SPORTOWE/FITNESS/BASENY/SPORT
Do dnia 29 listopada 2020 r. ustanawia się zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na bieganiu, chodzie sportowym lub jeździe na rowerze.
Zawieszenie działalności obiektów sportowych z wyjątkiem:
– działających w hotelach wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową.
– basenów, siłowni, klubów i centrów fitness, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.
– sportowe kluby taneczne i szkoły tańca są wyłączone z zakazu prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni.
HOTELE
Do dnia 29 listopada 2020 r. prowadzenie usług hotelarskich jest dopuszczalne wyłącznie dla gości:
– korzystających z tych usług w ramach podróży służbowej (w rozumieniu Kodeksu Pracy) lub podróży wykonywanej w związku z czynnościami związanymi z wykonywaniem działalności gospodarczej,
– będących zawodnikami korzystającymi z tych usług w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego,
– będących osobami wykonującymi zawód medyczny,
– będącymi pacjentami i ich opiekunami, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.
KULTURA/ROZRYWKA
Do dnia 29 listopada 2020 r. ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności:
– twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0) z wyłączeniem działań (bez udziału publiczności) niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia; nagrań fonograficznych i audiowizualnych; wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość,
– działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 59.14.Z).
Do dnia 29 listopada 2020 r. ustanawia się ograniczenie prowadzenia działalności przez biblioteki publiczne i naukowe, instytucje kultury oraz inne podmioty działające na podstawie przepisów ustawy o muzeach, polegające na zakazie: udostępniania zbiorów publiczności, organizacji wydarzeń z udziałem publiczności – z wyłączeniem działań prowadzonych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Zakaz nie dotyczy: udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, z wyjątkiem wnętrz obiektów kubaturowych, które mają być zamknięte dla zwiedzających; zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury oraz innych ww. podmiotów
HANDEL/USŁUGI
W obiekcie handlowym lub usługowym o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2, w placówce handlowej oraz placówkach świadczących usługi pocztowe może przebywać jednocześnie nie więcej niż:
1) 1 osoba na 10 m2 – w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 m2;
2) 1 osoba na 15 m 2 – w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług większej niż 100 m2.
Do dnia 29 listopada 2020 r. w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2 ustanawia się zakaz:
1) handlu detalicznego właścicielom lub najemcom powierzchni handlowej, z wyłączeniem takiego, którego przeważająca działalność polega na sprzedaży:
– żywności w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2019 r. poz. 1252 oraz z 2020 r. poz. 284, 285 i 1493),
– produktów kosmetycznych w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz. U. poz. 2227) innych niż przeznaczone do perfumowania lub upiększania,
– artykułów toaletowych,
– środków czystości,
– produktów leczniczych w rozumieniu art. 2 pkt 32 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 944 i 1493), w tym przez apteki lub punkty apteczne,
– wyrobów medycznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 186 i 1493),
– środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w rozumieniu art. 3 ust. 3 pkt 43 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia,
– gazet lub książek,
– artykułów budowlanych lub artykułów remontowych,
– artykułów dla zwierząt domowych,
– usług telekomunikacyjnych,
– części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli,
– paliw;
2) prowadzenia działalności usługowej właścicielom lub najemcom powierzchni usługowej, z wyłączeniem takiej, której przeważająca działalność polega na świadczeniu usług:
-związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z),
-optycznych,
-medycznych,
-bankowych,
-pocztowych, logistycznych oraz polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek,
-ubezpieczeniowych,
-naprawy pojazdów samochodowych lub motocykli oraz naprawy lub wymiany opon i dętek,
-myjni samochodowych,
-ślusarskich,
-szewskich,
-krawieckich,
-pralniczych,
-gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności;
3) prowadzenia handlu detalicznego i działalności usługowej na wyspach handlowych.