Dnia 24 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zmiana wprowadza rewolucyjne zmiany dotyczące aktów planowania przestrzennego w gminach.
Dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy zostało zastąpione planem ogólnym. Nowy dokument będzie miał charakter aktu prawa miejscowego. Dotychczasowe studia uwarunkowań zachowują moc do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r.
Dotychczasowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego zachowują moc na danym obszarze do dnia wejścia w życie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na tym obszarze i mogą być zmieniane.
Ponadto ustawa wprowadza nową formę planu miejscowego – zintegrowany plan inwestycyjny, sporządzany na wniosek inwestora, który docelowo zastąpi uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, wydawaną dotychczas na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej. Plan inwestycyjny ma jednak szerszy zakres zastosowania i może być wykorzystany do realizacji inwestycji o charakterze społecznym, mieszkaniowym i komercyjnym.