Minister stwierdził, że spółka skutecznie wybierze estoński CIT w sytuacji, w której najpierw złoży do US zawiadomienie ZAW-RD, a dopiero później (w ustawowym terminie) zamknie księgi rachunkowe i sporządzi sprawozdanie finansowe. Minister rozwiał więc wątpliwości podatników, które kilka miesięcy temu spowodował Dyrektor KIS wydając szereg niekorzystnych interpretacji podatkowych.
Przypominamy, że wybór opodatkowania estońskim ryczałtem w trakcie roku jest możliwy, jeżeli podatnik zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem (art. 28j ust. 5 ustawy o CIT).
Minister wskazał, że treść art. 28j ust. 5 ustawy CIT nakłada na podatnika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz sporządzenia sprawozdania finansowego na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem, lecz nie precyzuje w jakim terminie powinno to nastąpić, tj. przed czy po upływie terminu na złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem ZAW-RD.
Ustawa o CIT nie modyfikuje więc terminu na zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego. Nie wymaga też, aby doszło do tego przed złożeniem zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem.
Źródło: interpretacja ogólna Ministra Finansów z 25 stycznia 2024 r., sygn. DD8.8203.1.202