+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Interpretacja ogólna Ministra Finansów ws. wyboru opodatkowania estońskim CIT

 

 

 

Interpretacja ogólna Ministra Finansów ws. wyboru opodatkowania estońskim CIT

2 lut 2024 | Aktualności, CIT Estoński

Minister stwierdził, że spółka skutecznie wybierze estoński CIT w sytuacji, w której najpierw złoży do US zawiadomienie ZAW-RD, a dopiero później (w ustawowym terminie) zamknie księgi rachunkowe i sporządzi sprawozdanie finansowe. Minister rozwiał więc wątpliwości podatników, które kilka miesięcy temu spowodował Dyrektor KIS wydając szereg niekorzystnych interpretacji podatkowych.

Przypominamy, że wybór opodatkowania estońskim ryczałtem w trakcie roku jest możliwy, jeżeli podatnik zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem (art. 28j ust. 5 ustawy o CIT).

Minister wskazał, że treść art. 28j ust. 5 ustawy CIT nakłada na podatnika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz sporządzenia sprawozdania finansowego na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem, lecz nie precyzuje w jakim terminie powinno to nastąpić, tj. przed czy po upływie terminu na złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem ZAW-RD.

Ustawa o CIT nie modyfikuje więc terminu na zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego. Nie wymaga też, aby doszło do tego przed złożeniem zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem.

Źródło: interpretacja ogólna Ministra Finansów z 25 stycznia 2024 r., sygn. DD8.8203.1.202

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6