Rozłożenie zapłaty podatku na raty jest uznaniową ulgą przyznawana na wniosek podatnika. Organ podatkowy może:
– odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
– odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek;
– umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Jak wynika z art. 67a Ordynacji podatkowej, naczelnik urzędu skarbowego może przyznać takie ulgi w przypadkach uzasadnionych „ważnym interesem podatnika” lub „interesem publicznym”.
W dniu 25 marca 2024 r. nastąpiły zmiany w zakresie przepisów dotyczących płatności ratalnych.
Dotychczas obowiązywał art. 259 Ordynacji podatkowej, który na mocy zmian został uchylony:
W razie niedotrzymania terminu płatności trzech kolejnych rat, na jakie został rozłożony podatek lub zaległość podatkowa, następuje z mocy prawa wygaśnięcie decyzji o rozłożeniu na raty w zakresie wszystkich niezapłaconych rat.
W wyniku nowelizacji dodano art. 67da § 2 Ordynacji podatkowej, który wskazuje, że decyzja ratalna wygasa jeśli podatnik spóźni się z płatnością 3 rat – niekoniecznie następujących po sobie.
Zmiana ma służyć usprawnieniu egzekwowania zobowiązań i zakończeniu praktyki płacenia przez podatników „rat w kratkę”. Wygaśnięcie decyzji następuje niezależnie od przyczyn, z powodu których podatnik nie dotrzymał terminu płatności.
Nowa regulacja dotyczy decyzji wydawanych od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej, co oznacza, że podatnicy którzy otrzymali decyzję przed 25 marca 2024 r. będą korzystać z łagodniejszych (starszych) warunków.