+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Brak odpowiedzialności pracodawcy za szkodę wyrządzoną pracownikowi przez osobę trzecią

 

 

 

Brak odpowiedzialności pracodawcy za szkodę wyrządzoną pracownikowi przez osobę trzecią

10 lis 2016 | Aktualności

W orzeczeniu wydanym przez Sąd Najwyższy dnia 13 września 2016 r. w sprawie III PK 146/15 Sąd Najwyższy uznał, iż pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za szkodę wyrządzono pracownikowi przez osobę trzecią w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.

Sprawa dotyczyła kobiety zatrudnionej w zakładzie bukmacherskim, która została dotkliwie pobita przez osobę trzecią w trakcie napadu na zakład. Kobieta wystąpiła z roszczeniem odszkodowawczym do pracodawcy, który jednakże odmówił zapłaty odszkodowania.

Pracodawcę poparły sądy wszystkich instancji, w tym Sąd Najwyższy, które zgodnie podnosiły, iż nie sposób dopatrzeć się w sprawie  związku przyczynowego pomiędzy zachowaniem pozwanego (pracodawcy), a szkodą wyrządzoną kobiecie. Tym samym nie zaistniały przesłanki określone w kodeksie cywilnym, pozwalające do pociągnięcia podmiotu do odpowiedzialności odszkodowawczej.

Jednocześnie sądy wskazywały, iż pracodawca, który dopełnił swoich obowiązków, w szczególności w zakresie prawidłowego zabezpieczenia miejsca pracy, nie może odpowiadać za bezpośredniego sprawcę szkody. W związku z powyższym Sąd Najwyższy oddalił apelację powódki.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6