Przepis art. 9 ust. 5 ustawy o PCC zwalnia z podatku zamianę budynku mieszkalnego lub jego części, lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość, spółdzielczych własnościowych praw do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: praw do domu jednorodzinnego lub praw do lokalu w małym domu mieszkalnym pod warunkiem, że stronami umowy są osoby zaliczane do I grupy podatkowej według ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Podatniczka wniosła o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zamiany części nieruchomości, w której posiada połowę udziału – zabudowanej dwoma budynkami mieszkalnymi i dwoma garażami.
Dyrektor KIS wskazał, że zwolnienie z art. 9 ust. 5 ustawy o PCC ma zastosowanie tylko i wyłącznie, gdy zamianą są objęte budynki mieszkalne lub ich części, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość oraz prawa do budynków i lokali mających charakter mieszkalny.
W związku z tym, jeżeli przedmiotem umowy zamiany są inne niż wymienione w art. 9 ust. 5 rzeczy, to nie można zastosować zwolnienia i będą mieć wówczas zastosowanie zasady ogólne zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o PCC.