+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Dalszy ciąg problemów z wypłatą zaliczki w Estońskim CIT

 

 

 

Dalszy ciąg problemów z wypłatą zaliczki w Estońskim CIT

15 cze 2022 | Aktualności

Dnia 26 maja 2022 r. za pośrednictwem naszego newslettera informowaliśmy o wydaniu niekorzystnej interpretacji Dyrektora KIS w zakresie wypłat zaliczek na poczet dywidendy w drugim półroczu (https://msdslegal.pl/pl/problematyczna-wyplata-zaliczki-w-estonskim-cit/). Wnioskodawcą była spółka, która zdecydowała się na zastosowanie Estońskiego CIT w 2022 r. We wniosku uznała, że jeżeli uchwała o wypłacie zaliczek na poczet dywidendy zostanie podjęta w drugiej połowie roku, to podatek od wypłaconych zaliczek powinna wpłacić do 20. dnia siódmego miesiąca następnego roku podatkowego.

Z tym stanowiskiem nie zgodził się jednak dyrektor KIS. Organ powołał się na literalne brzmienie przepisu art. 28t ustawy o CIT: „Termin zapłaty ryczałtu przypada 20 lipca danego roku podatkowego, w którym doszło do podjęcia uchwały o wypłacie zaliczek na poczet dywidendy bądź wypłatę zaliczek na poczet dywidendy bez uprzedniej uchwały”. W konsekwencji każda zapłata ryczałtu należnego od zaliczki wypłaconej w drugim półroczu będzie spóźniona.

Biorąc pod uwagę powyższe, niekorzystna dla podatników opodatkowanych Estońskim CIT tendencja interpretacyjna pogłębia się, w związku z czym zalecamy złożenie własnego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. W przypadku wydania przez organ negatywnego stanowiska, możliwe jest zaskarżenie interpretacji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Mimo długotrwałego charakteru tego postępowania, jego finał może być dla podatnika korzystny.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6