+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Danina solidarnościowa a rozliczenia małżonków

 

 

 

Danina solidarnościowa a rozliczenia małżonków

2 kwi 2019 | Aktualności

W myśl przepisu art. 30h ustawy o PIT, osoby fizyczne są obowiązane do zapłaty daniny solidarnościowej w wysokości 4% podstawy obliczenia tej daniny. Daninę mają płacić osoby fizyczne, których dochody przekroczą 1 mln zł w roku kalendarzowym. Podstawą obliczenia podatku będzie nadwyżka dochodów ponad ww. kwotę.

Przy wyliczaniu daniny bierze się pod uwagę m.in. dochody:

  • opodatkowane według skali podatkowej (np. z pracy, emerytury, kontraktów menedżerskich),
  • z niektórych zysków kapitałowych (np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
  • z pozarolniczej działalności gospodarczej, z działów specjalnych produkcji rolnej, z zagranicznej jednostki kontrolowanej.

Osoby zarabiające rocznie ponad 1 mln zł będą musiały w terminie do 30 kwietnia roku kalendarzowego składać urzędom skarbowym deklarację o wysokości daniny solidarnościowej i w tym też terminie ją wpłacić. Pierwszy raz trzeba będzie to zrobić do 30 kwietnia 2020 r. Następnie urząd skarbowy przekaże podatek na rachunek Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Minister Finansów wydał projekt objaśnień, w którym przybliża prawidłowy sposób obliczenia daniny solidarnościowej w wypadku małżonków. Zgodnie z wyjaśnieniami, ustaloną w przepisach zasadę obliczenia daniny stosować będą również osoby fizyczne, które w zeznaniu PIT-36 albo PIT-37 opodatkowały swoje dochody wspólnie z dochodami małżonka. Oznacza to, że każdy z małżonków, niezależnie od sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w PIT-36 albo w PIT-37, przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej uwzględnia wyłącznie swoje dochody (nie łączy ich z dochodami małżonka, ani nie dzieli na pół).

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6