+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Dla odliczenia wydatków do 450 złotych wystarczy paragon – nie trzeba mieć faktury

 

 

 

Dla odliczenia wydatków do 450 złotych wystarczy paragon – nie trzeba mieć faktury

22 paź 2020 | Aktualności

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji o numerze 0113-KDIPT2-1.4011.617.2020.4.AP wydanej w dniu 9 października 2020 r. potwierdził, że paragon na kwotę do 450 zł zawierający NIP nabywcy jest fakturą uproszczoną, a udokumentowane w ten sposób wydatki są kosztem uzyskania przychodu, stanowiącym wystarczający dowód księgowy poniesienia danego wydatku. W praktyce oznacza to, że po otrzymaniu takiego paragonu nie trzeba żądać od sprzedawcy wystawienia faktury VAT. Co więcej, wystawienie takiej faktury jest niemożliwe, co zostanie wyjaśnione w dalszej części artykułu.

Zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT, jeśli wartość transakcji nie przekracza 450 zł lub 100 euro, faktura nie musi zawierać imion, nazwiska ani nazwy nabywcy towarów lub usług oraz jego adresu. Jak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w powołanej interpretacji, „przy takiej wartości faktury również dane dotyczące samej transakcji mogą być mniej widoczne. Wystarczy, aby taka uproszczona faktura zawierała dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę tego podatku oraz NIP nabywcy”. Paragon spełnia wszystkie te wymogi. Tym samym jeśli udokumentowany nim wydatek jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, wówczas jest to wystarczający dowód księgowy i podstawa do odliczenia poniesionych kosztów.

Co bardzo istotne, Ministerstwo Finansów w niedawno opublikowanych wyjaśnieniach wskazało, że nie ma możliwości późniejszego wystawienia faktury VAT na podstawie paragonu zawierającego NIP nabywcy. Prowadzi to bowiem do podwójnego udokumentowania jednej sprzedaży, co samo w sobie jest niedopuszczalne. Zwracamy na to szczególną uwagę, gdyż praktyka wystawiania faktur VAT na podstawie wcześniejszego paragonu z numerem NIP nabywcy jest, od stycznia bieżącego roku, kiedy wprowadzono możliwość wystawiania paragonów z numerem NIP, często spotykana. Może ona jednak być zakwestionowana w razie prowadzenia kontroli podatkowej.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących zagadnień prawnych i podatkowych, jak w i razie potrzeby analizy procedur stosowanych w Państwa przedsiębiorstwach, pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6