+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Dodatki do pensji pracownika nie są odszkodowaniem

 

 

 

Dodatki do pensji pracownika nie są odszkodowaniem

25 lip 2022 | Aktualności

Zgodnie z najnowszymi wyrokami Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 lipca 2022 r. (II FSK 3215/19, II FSK 3235/19, II FSK 3236/19), dodatki do wynagrodzenia pracowników (m.in. z tytułu gotowości do pracy w soboty, niedziele i święta) są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nawet jeżeli pracodawca wypłaca je na podstawie wyroku sądowego.

W tej sprawie pracownikom na podstawie zbiorowego układu pracy przysługiwały wyżej wymienione świadczenia. Mimo tego pracodawca nie wypłacał ich pracownikom, którzy postanowili zawalczyć o swoje prawa w sądzie. Sąd przyznał im rację i wydał w tym zakresie orzeczenie.

Przymuszona spółka dokonała wypłat zaległych świadczeń swym pracownikom, lecz uznała, że są to świadczenia odszkodowawcze będące zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednocześnie spółka wystąpiła do Dyrektora KIS z wnioskiem o interpretację indywidualną w ww. zakresie.

Dyrektor KIS (a następnie także WSA i ostatecznie NSA) nie zgodził się ze spółką. Organy uznały, że wypłata świadczeń powinna być opodatkowana podatkiem PIT, na zasadach tożsamych z przychodami ze stosunku pracy – nie są to bowiem świadczenia odszkodowawcze.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6