+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Doprecyzowanie katalogu wydatków na cele mieszkaniowe – interpretacja Ministra Finansów

 

 

 

Doprecyzowanie katalogu wydatków na cele mieszkaniowe – interpretacja Ministra Finansów

9 lis 2021 | Aktualności

Podatnicy podatku PIT dokonujący sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku, gdy środki z tej sprzedaży zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Podatnicy mają na to trzy lata, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. W  interpretacji ogólnej z dnia 14 października 2021 r. Ministerstwo Finansów wskazało kategorie wydatków objętych tym zwolnieniem.

W katalogu mieszczą się wydatki poniesione na zakup i montaż sprzętu umożliwiającego realizację podstawowych życiowych potrzeb, m.in. sprzętów gospodarstwa domowego (sprzętu AGD) dających możliwość przygotowania posiłków i przechowywania żywości, zmywarki, pralki i lodówki, zarówno w zabudowie jak i wolnostojące. W kategoriach wydatków zwolnionych znalazło się również oświetlenie sufitowe i ścienne wewnętrzne, z wyłączeniem lamp wolnostojących. Do zestawienia trafiły ponadto meble w zabudowie kuchennej oraz meble, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie.

Interpretacja wprowadza rozróżnienie między meblami w zabudowie kuchennej, a meblami pozostałymi. Wydatek na te pierwsze może korzystać z ulgi niezależnie od tego, czy są to meble wolnostojące czy związane z obiektem budowlanym lub jego częścią. Warunkiem skorzystania z ulgi przy zakupie pozostałych mebli jest trwałość ich związania z budynkiem.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów podkreśliło, że za sprzęt umożliwiający realizację podstawowych życiowych potrzeb nie można uznać tzw. „małego AGD”, czyli ekspresów do kawy, tosterów, kuchenek mikrofalowych itp. Zostały one uznane za akcesoria, a nie elementarne przedmioty, bez których kuchnia utraciłaby częściowo swą funkcjonalność.

W porównaniu z dotychczasowym zapatrywaniem organów podatkowych, ww. interpretacja jest dla podatników zaskakująco korzystna.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6