+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Dyrektor KIS nie potwierdzi aktualności interpretacji indywidualnej

 

 

 

Dyrektor KIS nie potwierdzi aktualności interpretacji indywidualnej

27 lut 2020 | Aktualności

Podatnicy w razie wątpliwości w stosowaniu prawa podatkowego mogą wystąpić do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Organ wydaje interpretację w formie decyzji. Jeżeli podatnik zastosuje się do otrzymanej interpretacji, nie będzie mógł ponieść negatywnych (podatkowych) skutków swego działania. Dokument taki pełni więc dla podatników funkcję ochronną.

W praktyce często zdarzają się zmiany przepisów prawnych. Ustawodawca w szczególności upodobał sobie prawo podatkowe. Wprowadzane w nim zmiany są bardzo częste i nierzadko gruntowne.

Co w sytuacji, gdy podatnik otrzymał interpretację indywidualną, a następnie zaszły zmiany w przepisach prawnych, której ten dokument dotyczył. Podatnik może wpaść na pomysł skierowania zapytania wprost do Dyrektora KIS o zajęcie stanowiska w sprawie aktualności interpretacji w świetle znowelizowanych przepisów. Niestety, ale takie działanie nie przyniesie spodziewanych skutków.

Minister Finansów odmówił bowiem odpowiedzi na pytanie podatnika, czy interpretacja wydana przed wejściem w życie klauzuli o unikaniu opodatkowania zachowuje swoją moc ochronną pod rządami nowych przepisów w tym zakresie. Organ stwierdził, że sprawa dotyczy oceny przepisów proceduralnych, a te nie mogą być przedmiotem analizy organu interpretacyjnego.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6