+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Czynsz za dzierżawę znaku towarowego a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

 

 

 

Czynsz za dzierżawę znaku towarowego a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

23 lut 2024 | Aktualności

Najnowszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego pozwala na stosowanie 8,5% stawki ryczałtu od przychodów osiąganych z dzierżawy znaku towarowego, co stoi w sprzeczności z wcześniejszą linią orzeczniczą fiskusa, zgodnie z którą przychód taki należałoby opodatkować skalą podatkową (12%, 32%) jako przychód z praw majątkowych.

W prezentowanym wyroku chodziło o wspólnika spółki jawnej, który wydzierżawił jej prawa do znaków towarowych (był on ich twórcą). Co istotne, znaki wchodziły w skład prywatnego majątku osoby wydzierżawiającej (poza działalnością gospodarczą).

Pierwotnie Dyrektor KIS w interpretacji uznał, że przychód z ww. źródła stanowi przychód z praw majątkowych, a nie wynajmu – a więc powinien być opodatkowany zgodnie ze skalą podatkową. Podatnik nie ma prawa opodatkować czynszu ryczałtem, gdyż nie jest to przychód z najmu.

Jednak zarówno WSA w Łodzi, jak i NSA w ostatnim wyroku – nie zgodzili się z organem. Sądy uważają, że jeżeli przychód pochodzi z umowy dzierżawy, to nie można go zakwalifikować do przychodu ze źródła prawa majątkowe. Nie jest także istotne co jest przedmiotem umowy dzierżawy (najmu), tj. rzeczy czy prawa majątkowe.

Źródło: wyrok NSA z dnia 13.02.2024 r., II FSK 796/22

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6