+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Eksport do Niemiec od początku 2019 roku. Albo rejestracja, albo gigantyczne kary

 

 

 

Eksport do Niemiec od początku 2019 roku. Albo rejestracja, albo gigantyczne kary

19 paź 2018 | Aktualności

Od 1 stycznia 2019 r. w Niemczech zacznie obowiązywać ustawa o opakowaniach (VerpackG). Na podstawie jej postanowień wprowadzony zostanie  oficjalny rejestr opakowań. Wiele firm o nowym rejestrze nie ma z pewnością pojęcia, w związku z czym naraża się na gigantyczne kary.

W rejestrze tym będzie musiał się znaleźć każdy podmiot, który wwozi na teren Niemiec artykuły w plastikowych opakowaniach, w tym w foliach czy kopertach bąbelkowych. Do końca grudnia 2018 r. przedsiębiorcy mają czas na dokonanie bezpłatnego wpisu. Ci, którzy się nie zastosują, muszą się liczyć z bolesnymi konsekwencjami finansowymi.

Ustawa obliguje nie tylko do rejestracji, lecz także do deklaracji rodzaju i masy opakowań, którą firma wprowadzi na niemiecki rynek w ciągu roku. Ma być od tego naliczana opłata recyclingowa (np. w przypadku wprowadzenia 6 tys. kg opakowań będzie to 87,5 euro). Dodatkowe obowiązki sprawozdawcze spoczywać będą na sprzedawcach, którzy wprowadzają na niemiecki rynek co najmniej 50 ton papieru lub kartonu rocznie.

Należy pamiętać, iż termin rejestracji upływa z końcem 2018 roku. Podmioty, które z rejestracją nie zdążą, narażają się na kary, które mogą sięgać nawet 100 tysięcy euro.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6