+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Estoński CIT a ceny transferowe

 

 

 

Estoński CIT a ceny transferowe

11 paź 2022 | Aktualności, CIT Estoński

Dnia 6 września 2022 r. opublikowana została interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 lipca 2022 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.99.2022.1.PB) w zakresie cen transferowych w spółkach objętych estońskim CIT.

Wnioskodawca będący spółką opodatkowaną ryczałtem od dochodów spółek powziął wątpliwość czy w ramach ryczałtu powinien stosować przepisy o cenach transferowych. Zdaniem spółki skoro ustawodawca w rozdziale 6b Ustawy CIT (regulującym estoński CIT) nie odesłał do przepisów regulujących ceny transferowe , a jednocześnie w art. 28h ust. 1 Ustawy CIT wyraźnie podkreślił, że podatnik opodatkowany ryczałtem nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 19, art. 24b, art. 24ca i art. 24d Ustawy CIT, to tym samym zdecydował, że przepisy o cenach transferowych nie mają zastosowania do podatników opodatkowanych ryczałtem. W konsekwencji zdaniem wnioskodawcy przepisy o cenach transferowych nie powinny mieć zastosowania wobec spółek opodatkowanych ryczałtem.

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Organ wskazał, że wybór ryczałtowego opodatkowania od dochodów spółek wiąże się z wyłączeniem stosowania pewnych regulacji zawartych w ustawie CIT, niemniej dotyczy to tylko niektórych z nich. Zauważył, że przypadku regulacji dotyczących cen transferowych mamy do czynienia z przepisami, które są nadal przepisami właściwymi dla spółek opodatkowanych ryczałtem. Dyrektor KIS podkreślił, że żaden przepis nie daje podstaw do twierdzenia, że przepisy dot. cen transferowych nie są stosowane przez spółki opodatkowane tzw. estońskim CIT.

Przytoczona interpretacja jest potwierdzeniem, że opodatkowanie estońskim CIT nie wyłącza obowiązku stosowania przez spółki przepisów o cenach transferowych.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6