+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Estoński CIT nie dla spółek projektowych

 

 

 

Estoński CIT nie dla spółek projektowych

13 paź 2022 | Aktualności, CIT Estoński

Dnia 21 czerwca 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną w zakresie możliwości opodatkowania estońskim CIT spółki uzyskującej dochody ze sprzedaży projektów domów jednorodzinnych (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.198.2022.1.BJ).

Wnioskodawcą była spółka działająca w branży architektonicznej, zajmująca się sprzedażą projektów domów jednorodzinnych. Projekty domów, które sprzedaje wnioskodawca, nabywa od podmiotu posiadającego prawa autorskie do tychże projektów w ramach zawartej umowy licencyjnej. Spółka planuje w przyszłości skorzystać z możliwości opodatkowania w formie estońskiego CIT. Zdaniem spółki w jej sytuacji nie zachodzą przesłanki negatywne określone w 28k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, oraz zostaną spełnione warunki uprawniające do zastosowania ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych przewidziane w art. 28j ust. 1 pkt 3-7 ustawy CIT, w związku z czym ma ona prawo przejść na opodatkowanie estońskim CIT. Wnioskodawca powołując się na treść przewodnika do ryczałtu od dochodów spółek wydanego przez MF wskazał, że nie jest podmiotem, do którego ograniczenia te powinny mieć zastosowanie, ponieważ nie należy on do podmiotów, które czerpią przychody z pasywnych źródeł. Na co dzień prowadzi on aktywną działalność gospodarczą. Z tego też względu usługi świadczone przez spółkę nie spełniają założeń zysku pasywnego, do którego odnosi się ustawodawca i w odniesieniu do którego wyeliminowana jest możliwość skorzystania z estońskiego CIT, a tym samym nie powinny być przesłanką uniemożliwiającą skorzystanie przez Wnioskodawcę z możliwości rozliczenia się według ryczałtu.

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. W uzasadnieniu interpretacji wskazał, że spółka uzyskuje przychody ze sprzedaży praw autorskich do projektów domów jednorodzinnych, które stanowią niemal 100% przychodów spółki, co wypełnia dyspozycję przepisu art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o CIT (przychody z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw) i wyłącza ją z możliwości korzystania z ryczałtu od dochodów spółek, jako formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.

Przytoczona interpretacja potwierdza, że osiąganie przychodu z praw autorskich, w tym sprzedaży projektów, w wysokości większej niż 50% całości przychodów wyklucza spółkę z możliwości stosowania estońskiego CIT.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6