Sejm przyjął ustawę wprowadzającą tzw. estoński CIT z dniem 1 stycznia 2021 r. Ustawa oczekuje obecnie na podpis Prezydenta.
Estoński CIT zwany jest także ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych. Opodatkowanie ryczałtem będzie odrębnym, alternatywnym sposobem opodatkowania podatkiem CIT. Dla ustalania podstawy opodatkowania podatnicy nie będą stosować ogólnych przepisów ustawy CIT (a jedynie przepisy wprowadzone nowym rozdziałem 6b ustawy). Nie objęto nim jednak spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych.
Zasadą estońskiego CIT jest opodatkowanie firmy dopiero w momencie wypłaty przez nią zysku (brak podatku tak długo, jak zysk pozostaje w firmie). Głównym założeniem zmian jest zwiększenie nakładów firm na inwestycje. Z rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy będący sp. z o.o. lub s.a., których roczny limit przychodów będzie wynosił 100 mln zł i w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne (ustawa przewiduje także szereg innych wymogów).
Podatnik będzie mógł wybrać estoński CIT na okres 4 lat i przedłużać go na kolejne 4-letnie okresy. Aby utrzymać się w estońskim CIT, przedsiębiorca będzie też musiał notować wzrost inwestycji o 15 proc. w ciągu dwóch lat.