+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Opinia zabezpieczająca dotycząca fundacji rodzinnej i płynących z niej korzyści podatkowych

 

 

 

Opinia zabezpieczająca dotycząca fundacji rodzinnej i płynących z niej korzyści podatkowych

30 kwi 2024 | Aktualności, Fundacja rodzinna

Szef KAS wydając opinię zabezpieczającą stwierdził, że nie ma wątpliwości, że fundator założył fundację i przeniósł do niej spółkę holdingową (w formie spółki akcyjnej i spółek zależnych) także ze względu na chęć osiągnięcia korzyści podatkowych. Korzyści podatkowe to preferencyjne opodatkowanie fundacji oraz wypłat do beneficjentów.

Jednak organ nie wskazał sztuczności działania fundatora ze względu na istnienie innych niż podatkowe (głównych) przyczyn powołania fundacji i przeniesienia do niej majątku. Nadrzędnym celem fundatora było zabezpieczenie sukcesji oraz mechanizm zarządzania majątkiem w przypadku śmierci fundatora przed osiągnięciem pełnoletności przez jego dzieci.

Analizując treść wydanej opinii, można stwierdzić, że jeśli istnieją inne uzasadnione przyczyny ekonomiczne (o charakterze nie dotykającym tematyki podatkowej), to nie powinna mieć zastosowania klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. W zakresie innych uzasadnionych przyczyn można wskazać np. chęć zabezpieczenia majątku, wprowadzenia mechanizmów zarządzania mieniem fundacji po śmierci fundatora, czy uniknięcie sprawowania zarządu nad majątkiem po śmierci fundatora przez opiekunów prawnych jego małoletnich dzieci.

Źródło: Opinia zabezpieczająca Szefa KAS o nr DKP3.8082.8.2023

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6