+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Istotne dla pracodawców zmiany w prawie pracy zależne od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego

 

 

 

Istotne dla pracodawców zmiany w prawie pracy zależne od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego

4 paź 2022 | Aktualności

Rozporządzeniem Rady ministrów z dnia 29 września 2022 roku (Dz.U. z 2022 r. poz. 2019) ponownie przedłużono stan zagrożenia epidemicznego,  tym razem do dnia 31 października 2022 r. Oznacza to, że w dalszym ciągu obowiązują pracodawców ograniczenia wynikające z tzw. Ustawodawstwa Covidowego m.in. w  zakresie doręczania pism pracownikom.  Zgodnie z art. 98 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2  nieodebranych pism podlegających doręczeniu za potwierdzeniem odbioru nie można uznać za doręczone w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przed upływem 14 dni od dnia zniesienia tych stanów. Z tego powodu zostaje wyłączona tzw. fikcja doręczenia po upływie określonego czasu, a pracodawcy powinni pamiętać, że skuteczność doręczenia np. wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę, może w dalszym ciągu zostać podważona przy okazji sporu sądowego z pracownikiem.

Z drugiej strony należy pamiętać, że z uwagi na przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z art. 3 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, pracodawcy mogą kierować pracowników do pracy zdalnej tj. w celu przeciwdziałania COVID-19  polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania. Z uwagi na trwające jeszcze prace nad uregulowaniami kodeksowymi w zakresie pracy zdalnej (które jednak zbliżają ją do znacznie do telepracy), skorzystanie z tego instrumentu w obecnym brzmieniu może się okazać dla pracodawcy korzystne.

Warto również zwrócić uwagę, że art. 12a ww. ustawy o przeciwdziałaniu Covid-19, w zestawieniu z przedłużeniem stanu zagrożenia epidemicznego, decyduje o zawieszeniu obowiązku wykonywania badań okresowych pracowników, jak również przedłuża ważność już wykonanych badań do 180 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Ministerstwo Zdrowia informuje jednak, że prowadzone są prace nad modyfikacją powyższego uregulowania, co może ostatecznie zadecydować o skróceniu ważności badań – konieczności ich przeprowadzenia, bez względu na ewentualnie trwający stan zagrożenia epidemicznego.

Podsumowując, z uwagi na podjęcie przez ustawodawcę decyzji o przedłużeniu stanu zagrożenia epidemicznego, przedłużeniu ulega ważność szczególnych regulacji związanych z okresem pandemii, wraz ze wszystkimi wadami, jak i zaletami takiego rozwiązania. Z drugiej strony, z uwagi na trwające prace legislacyjne i ryzyko wprowadzenia nagłych zmian, konieczne jest zachowanie przez pracodawców szczególnej ostrożności, także w zakresie przepisów związanych z prawem pracy.

Bądź na bieżąco z prawnymi nowościami!

Dołącz do naszej społeczności na LinkedIn, aby śledzić najnowsze artykuły, porady ekspertów oraz zmiany w przepisach.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6

© 2024 MSDS LEGAL | Materiały i treści zamieszczone na niniejszej stronie internetowej podlegają ochronie przewidzianej przepisami prawa. Ich kopiowanie i rozpowszechnianie wymaga zgody uprawnionego. Aktualności mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej.