+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Istotne zmiany w przepisach dla kierowców i pieszych

 

 

 

Istotne zmiany w przepisach dla kierowców i pieszych

10 mar 2021 | Aktualności

Informujemy, że w dniu 25 lutego 2021 r. sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Obecnie ustawa czeka na podpis Prezydenta. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze założenia nowych regulacji prawnych.

Kierowca pojazdu zbliżający się do przejścia dla pieszych będzie zobowiązany do zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu dla pieszych lub na nie wchodzącego. Co istotne, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdami.

Wprowadzony zostanie zakaz korzystania z telefonów komórkowych, w sposób ograniczający możliwość obserwacji otoczenia podczas przechodzenia przez jezdnie, torowiska oraz przejścia dla pieszych.

Dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych zostanie zredukowana do 50 km/h. Przypominamy, że dotychczas w godzinach od 23:00 do 5:00 obowiązywało ograniczenie do 60 km/h.

Ustawodawca postanowił ponadto zmienić regulacje prawne w zakresie zachowywania odpowiednich odległości na autostradach i drogach ekspresowych. Zgodnie z nowymi przepisami, bezpieczna odległość wyrażona w metrach powinna być nie mniejsza niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażona w kilometrach na godzinę. Przepis nie będzie miał zastosowania w czasie manewru wyprzedzania.

Przepisy mające zwiększyć bezpieczeństwo na drogach wejdą w życie 1 czerwca 2021 r.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6