+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Konstytucja Biznesu przyjęta, a wśród rozwiązań tzw. „ulga na start”

 

 

 

Konstytucja Biznesu przyjęta, a wśród rozwiązań tzw. „ulga na start”

28 mar 2018 | Aktualności

6 marca 2018 r. Sejm przyjął ostatnie poprawki Senatu do pakietu pięciu ustaw, nazywanych potocznie „Konstytucją Biznesu”.

Głównym założeniem nowego prawa ma być „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”.

Konstytucja biznesu wprowadza tzw. „ulgę na start”, wedle której rozpoczynający działalność gospodarczą Przedsiębiorca przez pierwsze pół roku nie będzie musiał płacić składek na ubezpieczenie społeczne.

Przedsiębiorca będzie musiał zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności, a nie 7 dni – jak obecnie.

Po zgłoszeniu się do ubezpieczeń przedsiębiorcy będzie przysługiwał także – jak obecnie – 24-miesięczny okres preferencyjnych składek (tzw. mały ZUS).

Podobnie jak w przypadku tzw. „małego ZUS-u”, z „ulgi na start” będą mogli skorzystać początkujący przedsiębiorcy, którzy:

  • po raz pierwszy rozpoczynają działalność gospodarczą,
  • podejmują działalność gospodarczą ponownie, po upływie co najmniej 5 lat  od wcześniejszej działalności – i nie będą jej świadczyć dla byłego pracodawcy, u którego pracowali w danym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Korzystanie z ulgi na start nie będzie jednak obowiązkowe.

Każdy początkujący przedsiębiorca będzie mógł zrezygnować z uprawnienia, poprzez dobrowolne zgłoszenie się do ubezpieczeń społecznych.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6