Ustawą z dnia z dnia 6 marca 2018 r. do polskiego porządku prawnego wprowadzony został Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. W myśl przepisów ma on stać na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej, pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, bezstronności i równego traktowania, zrównoważonego rozwoju oraz zasady uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów przedsiębiorców.
Do zadań Rzecznika należeć będzie w szczególności:
1) opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących interesów przedsiębiorców oraz zasad podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej;
3) współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, do których celów statutowych należy ochrona praw przedsiębiorców oraz współdziałanie ze stowarzyszeniami, ruchami obywatelskimi, innymi dobrowolnymi zrzeszeniami i fundacjami oraz z zagranicznymi i międzynarodowymi organami i organizacjami na rzecz ochrony praw przedsiębiorców oraz poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej i równego traktowania;
4) inicjowanie i organizowanie działalności edukacyjnej i informacyjnej w zakresie związanym z wykonywaniem działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w dziedzinie przedsiębiorczości oraz prawa gospodarczego.
Spośród innych ciekawych kompetencji wymienić można także prawo występowania do właściwych organów z wnioskiem o wydanie objaśnień prawnych, czy też wnoszenia skargi nadzwyczajnej- o której nasza Kancelaria informowała we wcześniejszych wpisach.
Dla umocnienia pozycji Rzecznika ustawodawca przewidział obowiązek współpracy organizacji i instytucji do których się on zwróci.