+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Kontrole podmiotów, które otrzymały subwencje od PFR

 

 

 

Kontrole podmiotów, które otrzymały subwencje od PFR

9 lis 2020 | Aktualności

Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął pierwsze czynności kontrolne dotyczące przedsiębiorców, który do lipca br. otrzymali subwencję na prowadzenie działalności gospodarczej w ramach tzw. tarczy finansowej. Zgodnie z doniesieniami medialnymi (PFR nie zajmuje w tym względzie żadnego stanowiska), powstał specjalny algorytm mający pomóc w wytypowaniu przedsiębiorstw wymagających weryfikacji. Algorytm wytypował jak dotąd około setki podmiotów do kontroli oraz około kilku tysięcy podmiotów, w których przeprowadzenie takiej kontroli może być konieczne.

Algorytm najprawdopodobniej weryfikuje m.in. następujące kwestie (opracowane one zostały w oparciu o procedurę udzielania dofinansowania):

  • faktyczne prowadzenie działalności gospodarczej wskazanej we wniosku,
  • zatrudnianie zadeklarowanej liczby pracowników,
  • prawidłowość kwalifikacji podmiotu jako MŚP,
  • prawidłowość obliczenia spadku obrotów,
  • zaległości w zapłacie podatków lub składek na ubezpieczenie społeczne na koniec 2019 r. lub na dzień złożenia wniosku,
  • sposób wydatkowania środków zgodnie z regulaminem PFR (regulamin wskazuje np., że dofinansowanie nie może zostać przeznaczone na przejęcie innego podmiotu oraz płatności do właściciela).

W razie negatywnej weryfikacji przedsiębiorcy w toku kontroli oraz wykazania nieprawidłowości, sankcją za nie może być nie tylko konieczność zwrotu otrzymanych środków, ale również odpowiedzialność karna za tzw. oszustwo dotacyjne lub złożenie fałszywych oświadczeń. Odpowiedzialność ta będzie obciążać przede wszystkim osoby reprezentujące dany podmiot.

Należy zauważyć, że ze względu na złożone i nieprecyzyjne brzmienie regulaminu PFR wyniki prowadzonych kontroli mogą prowadzić do negatywnych skutków dla przedsiębiorców – nawet mimo ich działania w dobrej wierze i zgodnie z prawdą. Aby spróbować uniknąć takiej negatywnej weryfikacji, powszechnie zaleca się opracowanie dokumentacji potwierdzającej, że wniosek został złożony w oparciu o fakty i ich właściwą ocenę.

Na wypadek kontroli w Państwa przedsiębiorstwie lub potrzeby wsparcia w opracowaniu stosownej dokumentacji, informujemy, iż pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6