+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Koszty prywatnego leczenia oraz rehabilitacji składnikiem odszkodowania z OC pojazdów mechanicznych

 

 

 

Koszty prywatnego leczenia oraz rehabilitacji składnikiem odszkodowania z OC pojazdów mechanicznych

31 sie 2016 | Aktualności

W dniu 19 maja 2016 r. Sąd Najwyższy wydał w składzie 7 sędziów ważną uchwałę dotyczącą dochodzenia odszkodowań z OC sprawcy wypadku (sygn. akt: III CZP 63/15), z której wynika, iż świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych (art. 444 § 1 k.c.).

Należy podkreślić, iż dochodzone koszty muszą być uzasadnione i celowe, nie zawsze zatem zasadnym będzie domaganie się odszkodowania w zakresie kosztów poniesionych na korzystanie ze świadczeń oferowanych w ramach systemu leczenia prywatnego. Wskazuje się, że dochodzenie tych kosztów będzie uzasadnione w szczególności w przypadku istotnego ograniczenia faktycznego dostępu do usługi medycznej oferowanej w ramach powszechnego systemu ubezpieczeń czy też wyższego poziomu merytorycznego i technicznego takiej usługi z punktu widzenia medycznych rokowań jej efektywności.

Powyższa uchwała może przyczynić się do ujednolicenia orzecznictwa sądów w opisanym zakresie, a co za tym idzie, ułatwić dochodzenie od ubezpieczycieli zwrotu kosztów prywatnego leczenia lub rehabilitacji.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6